Vánoční Kodaň

Torsdag/Čtvrtek

Je prosinec, zbývá pár dní do Vánoc a já sedím v jedné ze svých oblíbených kaváren v Kodani. Každým rokem mi vánoční nálada trochu utíká. Přála jsem si na chvilku utéct z předvánočního ruchu a zpomalit. Navštívit Kodaň v období Vánoc byl ten nejlepší nápad. Všechno tady mi připadá tak nějak nenucené a přirozeně mám chuť se toulat nazdobenými uličkami a vychutnávat si každý okamžik naplno. Mám pocit, že tady jsou Vánoce víc o tom být prostě spolu. Všechny ty útulné kavárny a restaurace s tlumeným světlem a svíčkami jsou plné lidí, na kterých je poznat, že si přítomnosti toho druhého opravdu užívají.

Na letišti jsme neodolali a ochutnali tradiční dánskou vánoční pochoutku zvanou Æbleskiver. Po pár soustech nám bylo jasné, že jsme si v předvánočním čase vybrali správné místo. Od té doby se nemůžu dočkat, až na ty malé nadýchané kuličky podávané s džemem a moučkovým cukrem zase někde narazíme.

AEBLESKIVER

Tentokrát jsme si pro cestování po centru vybrali namísto sdílených kol městskou dopravu a tak projíždíme uličky autobusem a prohlížíme si všechny výlohy a ulice z tepla. Ani zima ale Dánům nepřekáží v tom, aby se proháněli v uličkách na kolech a tak i když jsme dorazili v jednom z nejchladnějších měsíců v roce, na počtu kol v ulicích to není vůbec znát.

Domy zdobí typické severské hvězdy v oknech a všechno působí tak decentně, přesto slavnostně. Představuju si, že jednou tímhle stylem vyzdobím i náš domov a při té myšlence se musím usmát. Přála bych si vytvořit místo, kde se budu cítit stejně dobře jako se cítím tady. S úžasem nahlížím do oken s lampami a útulnými koutky.

Jedna z ulic se nám zdá povědomá a tak se rozhodneme vystoupit o něco dřív, než jsme původně plánovali. V téhle ulici se nachází lahůdky se Smørrenbrod – dánská svačinka v podobě celozrnného tmavého chleba se smaženou treskou, krevetami, majonézou, citrónem a koprem. Ačkoliv to zní celkem šíleně, už od první návštěvy Kodaně jsme si to zamilovali a jsme tu už po několikáté.

Smørrenbrod

Nejvíc jsem se do Dánska těšila na jídlo, pečivo a jejich vánoční speciality. Baví mě, že v každém ročním období narazíte na jiné dezerty a jindy je na pultech zkrátka nenajdete. Dánové kombinují chutě tak, aby seděly k danému období v roce. Na jaře si tak můžete vychutnat svěží lehké krémy, léto je plné čerstvých jahod a malin, na podzim se objevují švestky s hřejivou skořicí a v zimě zase višně, kandované ovoce a čokoláda. Celoročně pak na pultech najdete motance s kardamomem a nejrůznější variace Croissantů a Danishů. Jakmile jsme prošli trhy a dali si dánské svařené víno – gløgg s mandlemi a rozinkami, vyrazili jsme do naší oblíbené restaurace.

District Tonkin

District Tonkin je vietnamská restaurace s nádechem Dánska. Na baru si můžete dát jejich vlastní pivo a k jídlu dělají například skvělé Bahn mì, nebo silný hovězí vývar Bo Kho s kusy hovězího masa a kořenové zeleniny. Je to jedno z nejlepších jídel jaké jsem kdy měla a tak se sem vždycky ráda vracím.

Po celý prosinec probíhá v Kodani program zahrnující vystoupení, koncerty a vánoční trhy hned na několika místech. My jsme si v hotelovém lobby vzali mapku s vánočním průvodcem, abychom o všem měli přehled.

Fredag /pátek

Juno the bakery

Následující den mě už od rána šimrá v břiše z toho, že se chystáme do mojí nejoblíbenější pekárny v Kodani. Juno the Bakery jsem tu zmiňovala mockrát. Autobusem se vydáváme kousek dál od hlavního centra Kodaně a po chvilce stojíme před pekárnou s malým dvorkem s kulatými stoly a zelenými židlemi. Jakmile otevřu dveře, hned mi v nose uvízne vůně kardamomu a čokolády. Po levé straně vidím velký plech plný višňových koblížků a malých vánočních cukrátek. Hlavní nabídka se rozšířila o možnost koupit si pražené mandle v čokoládě, perníková srdce, kandované ovoce v čokoládě a další dobroty.

Chvilku se dívám, jak jeden z pekařů zkušeně namotává kardamomové motance, které skládá vedle sebe na velký plech. Při tom pohledu mě zaplaví vlna radosti a tak si jdu stoupnout do fronty, která se vytvořila u pultu s pečivem, abych konečně všechno ochutnala. Vedle sladkostí si tady můžete dát typickou dánskou housku s máslem a lahodným sýrem. My jsme objednali dva koblížky, citrónový chlebíček v cukrové krustě a motanec s kardamomem. Já jsem neodolala a vzala si Rocher – malé čokoládovo oříškové cukroví. Vždycky mám pocit, že z toho množství sladkého pečiva nám bude zle, ale je to právě naopak. Dánské pečivo je prostě dokonale lahodné a podle mě není možné se ho přejíst.

Juno the bakery
Juno the bakery
Juno the bakery
Juno the bakery

Andersen & Maillard

Nedaleko od Juna se nachází kavárna a pražírna Andersen & Maillard. Pokaždé neodolám a beru si zrnka kávy na doma. Zrovna, když procházíme ulicí ke kavárně, začínají padat velké sněhové vločky. Rozhodneme se si v kavárně chvilku posedět a já se pouštím do prvních řádků tohohle článku.

Na pultu jsem objednala horkou čokoládu, pistáciovou kostku z křehkého máslového těsta, kváskový chleba se sýrem, šlehaným máslem, domácím džemem a vařeným vejcem a k tomu si vzala dva sáčky kávy na doma. Z chleba i sýru jsme byli nadšení! Na první pohled tvrdší sýr byl konzistencí i chutí jemný a krémový. Dánové si takové snídaně dopřávají často a tak pokud chcete něco typického pro Dánsko, je to právě tohle.

Andersen & Maillard

V kavárně trávíme asi hodinu a pak se rozhodneme vyrazit na další vánoční trhy a projít si centrum nazdobené Kodaně. Cestou se zastavujeme v muzeu štěstí, kam jsem se původně chtěla jít podívat. Četla jsem knihy od zakladatele Institutu pro výzkum štěstí v Kodani a dlouho snila o jeho návštěvě.

Byla jsem trochu zklamaná, když jsem nahlédla dovnitř a viděla, že muzeum je hlavně o textových tabulích, televizních obrazovkách a statistikách. Nakonec jsme se rozhodli do muzea nejít a vyrazit raději na trhy na další gløgg a něco dobrého k jídlu. Na trzích jsme si dali skvělý hot dog s klobáskou, smaženou cibulkou, hořčicí a kyselou okurkou a další dva šálky svařeného vína.

Alkohol je v Dánsku opravdu drahý a tak nás jeden šálek svařeného vína vychází v přepočtu na 210,-. Přiznám se ale, že mi gløgg chutnal o moc víc, než klasické svařené víno u nás. Tohle bylo chutné silné víno podobné portskému a na dně byly rozinky a mandle.

Hapinnes research institute

vánoční radovánky

Jedny z trhů jsme potkali nedaleko muzea na Højbro Plads a další pak na velkém náměstí Kongens Nytorv. Prošli jsme se po nejznámější nákupní ulici, která se jmenuje Stroget. Pěší zóna byla v předvánočním čase poměrně rušná. Celkově bylo v centru Kodaně mnohem víc lidí v páteční podvečer, než předchozí den. Přes nejznámější vodní kanál v Dánsku Nyhavn jsme došli až k ledovému kluzišti na na Wilders Plads. Tady najdete celoročně postavené stánky s jídlem a posezením a v zimě se menší náměstí promění v ledové kluziště. Fronta na brusle byla ale poměrně dlouhá a my jsme neměli tolik času, abychom bruslení stihli a tak jsme si dali horkou čokoládu a další Æbleskiver a sedli si na kožešiny a deky u jednoho ze stánků.

U kluziště panovala poklidná atmosféra, z repráků se ozývaly nejznámější vánoční písničky a pod plynovými ohřívači seděla spousta lidí na lavičkách. Lidé se srdečným smíchem pozorovali, jak se ostatní na bruslích snaží držet rovnováhu.

Wilders Plads
Wilders Plads

Na dnešní večer máme v plánu zajet se podívat na místní hokej. Rodorve Mighty Bulls je místní hokejový tým, který dnes odehrál zápas proti dánskému Sønderjyske. Stadion je maličký, ale atmosféra tak skvělá, že nás hra úplně strhla. Fandili jsme společně s místními týmu z Kodaně a nakonec jsme se radovali z výhry.

Copenhagen

​​Lørdag/Sobota

Poslední ráno v jsme strávili poklidnou procházkou. Zastavili jsme se v pekárně Buka CPH na snídani. Malinový obláček Danish byl naprosto dokonalý a croissant s pistáciovou náplní taky. Kodaň mě nepřestane snad nikdy překvapovat skvělým pečivem. V batohu jsem měla spoustu místa a tak jsem nám na doma vzala i jejich kváskový chleba.

buka Kodaň
buka cpa
Buka, Kodaň

Cestou na oběd v District Tonkin jsme potkali průvod, který provází výměnu stráží u sídla dánské královské rodiny v Amalienborgu. Celá ulice se na chvilku zastavila a všichni pozorovali jak sehraně královská garda kráčí. Průvod doprovází hudební nástroje a na chvíli se zastaví i doprava v ulicích. Pokud chcete střídání stráží vidět naživo, probíhá každý den ve 12:00 na nádvoří Amalienborgu. Po obědě jsme si prošli nádvoří Amalienborgu a došli po pobřeží až k zastávce Copenhagen Harbour Buses a vodním autobusem jsme se přiblížili na vlak na letiště. Kodaň má nespočet možností co se týká městské dopravy, v létě je ale můj vůbec nejoblíbenější způsob dopravy kolo.

Královská garda, Kodaň
Kodaň
Kodaň
Kodaň
Kodaň

Ať už navštívíte Kodaň o Vánocích nebo v jinou roční dobu, jsem si jistá, že si to tady zamilujete. Kvalita potravin, kávy i pečiva je znatelná. Každá další návštěva mi jen připomene, proč to tady mám tolik ráda. Kodaň pro mě už navždycky bude speciálním místem.

Další články z Kodaně najdete tady: Kodaň, mapku s vyznačenými místy tady: Kodaň mapka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.