Edinburgh – město plné knih a umění

Kdyby se mě někdo zeptal jak bych popsala hlavní město Skotska, určitě bych při vyprávění nevynechala knihy. Spoustu knih. Snad nikde jsem neviděla tolik antikvariátů a knihkupectví jako právě v Edinburghu. Pokud jste milovníci knih, Edinburgh pro Vás bude rájem na zemi. Já jsem se v loňském roce naprosto zamilovala do čtení v angličtině. Když jsem pak procházela uličkami a viděla tituly, které jsem už přečetla, bylo to neuvěřitelně motivující a povzbuzující. Přiznám se, že jsem u nás nenarazila na žádný hezký antikvariát ani knihkupectví, kde by měli seberozvojové knihy v angličtině a tak si většinu z nich objednávám online. Rozhodně bych si ale z Edinburghu ráda vzala inspiraci a čas od času našla i nějaký poklad z druhé ruky.

Toulat se mezi knihami a vybírat si tu pravou pro mě bylo jako terapie. Když nám pak v jednom z knihkupectví uvařili mátový čaj a nechali nás sedět u kulatého stolku mezi obrovskými policemi s posuvnými žebříky, bylo to jako kdyby nás někdo pustil k sobě domů. Snažila jsem se najít knihy, které mám na wishlistu už dlouho, abych si odsud nějakou z nich mohla odvézt jako suvenýr.

Edinburgh

Kromě knih a uliček, ve kterých si připadáte jako v prvním díle Harryho Pottera jsem si ale Edinburgh oblíbila i pro laskavost místních. Všichni v ulicích i kavárnách a obchodech mi přišli moc milí a bylo to něco, čeho jsem si všimla hned. Ve srovnání s pulzujícím a hektickým centrem Londýna byl Edinburgh tak zvláštně hřejivý. I přes velké množství lidí jsem si tu připadala vítaná a viděná. Atmosféra města je přímo magická. Ačkoliv na fotkách, které jsem běžně vídala vypadalo město prázdně až opuštěně, ve skutečnosti bylo hodně živé.

The Royal Mile

Královská míle vede od sídla britských panovníků Holyrood palace až k dominantě celého města -Edinburskému hradu. Na nejznámější ulici ve staré části Edinburghu se můžete napojit v podstatě z kterékoliv okolní uličky. Royal Mile je pravděpodobně jedno z těch nejrušnějších míst ve staré části města a právě tady jsme s Veru potkaly prvního skota v kiltu. Až teprve tehdy jsem uvěřila, že jsme opravdu ve Skotsku. Při prvním zaslechnutí skota hrajícího na dudy jsem měla dokonce nakrajíčku. Jakmile jsme si prošly Cockburn street a zastavily se v kavárně The Milkman pro pečivo a kávu, vydaly jsme se směrem k Edinburskému hradu.

Edinburgh, The Royal mile

St Giles‘ Cathedral

Cestou k hradu jsme se zastavily v St. Giles Cathedral. Katedrála s vysokými sloupy a barevnými vitrážemi byla kouzelná. Nachází se přímo na Královské míli a vypadá jako vystřižená z Harryho Pottera. Osvětlení v katedrále dodalo i tak obrovské stavbě útulnou atmosféru a tak jsme se několik minut procházely a obdivovaly všechny detaily.

Writer’s museum

Muzeum spisovatelů, které najdete po cestě královskou mílí bylo jednoznačně jedním z nejhezčích muzeí, kde jsem kdy byla. Muzeum se nachází v budově s krásným točeným schodištěm a najdete v něm portréty a díla tří skotských spisovatelů – Roberta Burnse, Waltera Scotta a Louise Stevensova. V muzeu najdete i malý obchůdek s papírnictvím a knihami.

Edinburgh Castle

Edinburský hrad je dominantou celého města, z nádvoří u bran hradu je krásný výhled na Edinburgh.

Edinburgh Castle
Edinburgh, The Royal mile

Kavárny

Na co jsem se těšila nejvíc byly kavárny. V Edinburghu je kaváren opravdu požehnaně. Většina z nich má na googlu hodnocení 4,5 a víc a tak jsem měla celkem velká očekávání. Bohužel jsem za celou dobu nenarazila na žádné místo, kde by mi káva a pečivo opravdu chutnaly. Káva byla podle mě průměrná místy hodně podprůměrná a z pečiva jsem taky nebyla úplně nadšená. V jedné z kaváren (Wellington Coffee) jsem dokonce dostala flatwhite posypané kakaem. Přesto jsem to nevzdávala a našla i pár míst, kde byla káva ucházející.

The Milkman, Edinburgh

Kavárnu The Milkman s útulným posezením v okně bych zařadila mezi jednu z těch s lepší kávou. Další celkem fajn kávu mi udělali ve stánku z místní pražírny Artisan roast. V uličce u Victoria’s street v Hideout Cafe byla káva taky celkem dobrá. Určitě ale nešlápnete vedle ani s kávou z Fortitude Coffee, která má v Edinburghu hned tři kavárny. Věřím tomu, že káva je hodně individuální a to co chutná mě, nemusí chutnat všem a tak i když já té v Edinburghu na chuť nepřišla, určitě se najde nějaký kávomilec, který bude ze zmíněných míst nadšený.

Grass market

Historické tržiště Grass market se nachází kousek od hradu. Každou sobotu od 10 do 17 hodin najdete na náměstí trhy s lokálními pochoutkami a výrobky. Pokud tak hledáte nějaké speciální suvenýry, nebo chcete ochutnat pouliční kuchyni, vydejte se právě sem.

The Vennel Viewpoint

Právě z téhle vyhlídky pochází ty nejpopulárnější fotky Edinburského hradu. Najdete ji kousek od tržiště Grassmarket, cestou do nejznámějšího antikvariátu Armchairbooks. Vyhlídka se skládá jen z dlouhého schodiště, ze kterého je krásný výhled na hrad.

Knihkupectví, která bych v Edinburghu určitě nevynechala jsou:

Topping & Company Booksellers of Edinburgh

Topping & Company Booksellers of Edinburgh je tou správnou volbou pokud hledáte opravdu velké knihkupectví s útulnou atmosférou. Obsluha byla neuvěřitelně milá a tak jsme se posadily k malému kulatému stolečku mezi knihami a dostaly mátový čaj. V knihkupectví se konají i nejrůznější setkání s autory a spoustu z knih pak prodávají s autorskými podpisy.

Z knihkupectví jsem odešla s knihou, kterou jsem měla na wishlistu už dlouho. (The Body Keeps the Score: Brain, Mind, and Body in the Healing of Trauma)

The Topping & bookseller of Edinburgh

Armchair books

Antikvariát Armchair books bylo jedno z nejkouzelnějších míst v Edinburghu. Uvnitř byly uličky z polic, které sahaly až ke stropu. Na malém prostoru jste se hravě mohli schovat a listovat starými knihami. V zadní části se skrývaly knihy Hanse Christiana Andersena, Shakespeara nebo Jane Austenové ve starých kožených vazbách. Při listování se mi tajil dech, abych snad žádnou ze zkřehlých stránek neponičila.

McNaughtan’s Bookshop

V McNaughtan’s Bookshop měli spoustu starých psacích strojů a přestože z ulice nevypadá knihkupectví úplně lákavě, uvnitř to bylo kouzelné.

McNaughtan's Bookshop

Blackwell’s Bookshop

Blackwell’s Bookshop – je dalším z větších knihkupectví. Co se mi na knihkupectvích v Edinburghu líbilo nejvíc je, že ve spoustě z nich byla i kavárna/bistro. Odsud jsem si odnesla poklad v podobě knihy Grounded, kterou jsem nevědomky několikrát vytáhla z poličky a tak jsem si řekla, že to musí něco znamenat. (Grounded: How connection with nature can improve our mental and physical wellbeing)

Calton Hill

Vrcholek Calton Hill volně navazuje na městskou zástavbu a tak se během chvilky dostanete pod schodiště, které vede až nahoru. Cesta z centra trvá zhruba okolo půl hodinky. Mimo výhledu nahoře najdete Národní památník Skotska a další pamětihodnosti.

zdroj wikipedie: Z novodobých staveb patří na Calton Hill k nejstarším Starý caltonský hřbitov (Old Calton Burial Ground) na jihozápadní straně kopce, kde jsou pohřbeny i některé významné osobnosti, jako například slavný skotský filosof David Hume (1711–1776). Mezi další známé objekty patří stará a nová observatoř Edinburského astronomického ústavu (Edinburgh Astronomical Institution), impozantní novoklasicistní budova Old Royal High School, areál staré věznice, doplněný v roce 1827 stavbou tzv. Governor’s House, či Nový caltonský hřbitov (New Calton Burial Ground). Stará věznice byla v roce 1937 zbořena a na jejím místě bylo na jižním úpatí Calton Hill vybudováno sídlo skotské vlády – St Andrew’s House.

Colton Hill, Edinburgh
Calton Hill, Edinburgh

Edinburgh mě upřímně nadchl a překvapil. Je to město, kam se můžete vydat v páru, ale klidně i na výlet s kamarády. Pokud jste milovníky Harryho Pottera, starých knih a antikvariátů, tady si rozhodně přijdete na své. I v listopadovém pochmurnu byl Edinburgh kouzelný. Všechna zmíněná místa a další tipy najdete v mapce tady: Edinburgh

Calton Hill, Edinburgh

Komentáře

  1. 16 listopadu, 2023 / 2:37 am

    I’ve been surfing online more than 4 hours today, yet I never found any interesting article like yours.
    It is pretty worth enough for me. In my view, if all site owners and
    bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.