Tipy na cesty I. Jak překonat strach z cestování

  Tak a je to tu. Hlásím se Vám s prvním dílem série článků s tipy na cestování. Můžete se těšit na různá témata, jako je cestování autem, nebo třeba na tipy na to, jak si ušetřit na vysněnou dovolenou. V první řadě se ale musíme vyrovnat se strachem, který některé z nás od cestování odrazuje. Zdá se Vám to absurdní? Jak se někdo může bát cestovat? Mě to teď už taky přijde vtipné, ale mockrát jsem sama byla v situaci, kdy jsem raději nikam nejela a bylo mi to pak líto a to jenom z toho důvodu, že jsem měla strach. Strach z něčeho nového, strach z toho, že se ztratím, že mi lidé nebudou rozumět, nebo já nebudu rozumět jim. Měla jsem strach, že se něco pokazí a zbytečně se předem stresovala situacemi, které třeba nakonec ani nenastaly. Proto jsem pro Vás sepsala pár bodů o tom, jak udělat ten první krok a věřte mi, že jakmile jednou přičichnete k volnosti, kterou Vám cestování nabídne, nezastaví Vás vůbec nic.

  •   Podnikněte nejprve kratší cesty –jste v cestování úplný nováček a v jízdních řádech se sotva vyznáte? Zkuste postupně posouvat svoje hranice. První výlet přece nemusí nutně znamenat, že poletíte na druhý konec světa. Dejte si čas, oťukejte se a zjistěte, co Vám vyhovuje. Klidně začněte s kratšími cestami po Čechách, nebo k našim sousedům. Moje úplně první cesta za hranice Čech byl výlet do Drážďan, k těm se později přidalo Rakousko, které jsem si totálně zamilovala a ať už jsme jeli autem do hor nebo vlakem do Vídně, vždycky jsem se přiučila něco nového a víc si začala věřit. Samozřejmě netvrdím, že ani teď nemám občas strach, ale jsem mnohem víc v klidu, protože vím, že všechno se dá nějak vyřešit. Možná přijde chvíle, kdy přejedete zastávku, dobíháte letadlo na poslední chvíli, nebo zkrátka nestíháte poslední autobus k Vašemu hotelu. Všechny tyhle situace se ale snažte brát pozitivně a poučit se z nich. Svět se nezboří a vždycky se najde řešení pro každou situaci. Pokud se Vám některá ze zmíněných věcí stane při prvních cestách, berte to jako lekci, která Vás má naučit orientovat se ve větším městě nebo na delší cestě, rozhodně ne tak, že jste neschopní a neměli byste už nikam jezdit.
  •   Najděte si k sobě parťáka – přiznám se, že najít toho správného parťáka na cesty může být trochu oříšek, zvlášť pokud máte vedle sebe partnera, který s Vámi vášeň pro cestování nesdílí, zkuste tedy říct kamarádce, nebo třeba mamce. Zkrátka ve dvou se to lépe táhne. Když víte, že se na někoho můžete spolehnout, budete si připadat mnohem jistěji. Úplně nejideálněji najděte někoho, kdo už má trochu nacestováno, ale není to podmínka. Mám kolem sebe i spoustu přátel, kteří se přidali do různých skupin na facebooku a našli si tak cestovatele se stejným cílem a měli super zkušenost,  zážitek a navázali díky tomu nová přátelství. Cestování ve dvou a více lidech s sebou může nést i jisté oběti, tak si dobře promyslete, koho s sebou na cestu vezmete.
  •   Udělejte si research dané lokality – mě k plánování cest a výletů pomáhá podívat se na videa nebo články lidí, kteří už místo navštívili. V dnešní době máme tolik skvělých možností a aplikací, které nám cestování maximálně usnadňují a já sama bych si bez telefonu po ruce cestování nedokázala moc představit a tak googlete, hledejte, plánujte. Předejdete tak zbytečnému stresu, kdy budete někde, kde to neznáte a nebudete mít ani páru o tom, co podniknout, kam zajít na oběd, nebo kde mají nejlepší pečivo. Samozřejmě nemusíte mít naplánovanou každou minutu, ale stačí pár záchytných bodů, díky kterým získáte mnohem víc času na to si místo užít. Já si vždycky uložím místa, nebo restaurace a kavárny, které chci navštívit, ale nechávám všemu volný průběh a nemám problém navštívit i kavárnu, která mě zrovna zaujme po cestě a občas mě baví se prostě jen tak proplétat uličkami a poznávat dané místo co nejvíc.
  •   Naučte se základní slovíčka –  případně si dejte do poznámek v mobilu základní věty v angličtině (pokud jí neovládáte), nebo daném jazyce. Mě se často stává, že pokud něco potřebuju rychle, tak najednou zapomenu to nejdůležitější slovíčko. Pokud máte blok v mluvení v cizím jazyce, snažte se trénovat a zlepšovat ještě před návštěvou místa. Já vždycky z legrace používám anglické věty i v běžném rozhovoru s Tomem nebo kamarádkami. Učím se tak používat věty v souvislostech a díky tomu mě pak tolik nezaskočí, když na mě někdo začne mluvit v cizím jazyce. Většinou jakmile někam jedeme, trvá mi první den, než začnu pořádně rozumět a přestanu se bát mluvit, přece jen přízvuk je v každé zemi trochu jiný. Osvědčilo se mi to, že jsem si přestala předem připravovat věty, kterými začnu konverzaci. Čím méně nad tím přemýšlím v danou chvíli, tím snadněji se mi konverzuje. Tak se mi třeba stalo, že jsem místo angličtiny v pohodě použila v Rakouské restauraci němčinu a to i přesto, že jsem si myslela, že jsem všechno z hodin němčiny zapomněla. Když si před cestou zopáknete pár slovních spojení a používání cizí řeči si osvěžíte, budete si mnohem jistější a spadne z Vás obava z toho, že se někde nedomluvíte. My se vždycky s někým místním snažíme navázat konverzaci a zjistit si například základní slovíčka jako je pozdrav, takže v Maďarsku jsme místní zdravili Szia, ve Španělsku Hola, Italy jsme zdravili Ciao, Portugalce zase Ola. Všechny místní to vždycky potěší a vidí, že máme snahu jim alespoň touhle cestou vyjádřit vděk.
  •   Najděte zdroj Vašeho strachu – zkuste se zamyslet nad tím, proč se vlastně cestování bojíte. Je to snad protože se můžete ztratit? Vaší noční můžou je, že Vám někdo sebere mobil, peněženku a vy stojíte jen s kufrem před letištní halou? Nebo Vám jen při představě, že nastupujete do letadla, ztěžknou nohy a žaludek se převrací vzhůru nohama. Všechny tyhle situace mají řešení, berte to tak, že se Vám tyhle věci můžou přihodit, ale nemusí. Samozřejmě je lepší si třeba na lístek napsat kontakty, adresu hotelu, telefon na policii, sanitku a hasiče. Štěstí přeje připraveným a tak když budete mít při sobě alespoň nějakou jistotu, nebudete tolik panikařit a věřte mi, že pokud se ztratíte, vždycky najdete někoho, kdo Vám pomůže najít cestu zpátky. Strachu z létání se taky můžete zbavit různými technikami, na internetu je spousta tipů. Zkrátka si zjistěte co vás na cestování děsí nejvíc a napište si důvody proč se bojíte a taky jak se případně v dané situaci zachováte.

  Věřím, že ať už Vás trápí cokoliv, tak touha po poznání všechny tyhle strašáky zažene někam hluboko do skříně a nenechá Vás si je přibalit na cesty s sebou.

Budu moc ráda, když se podělíte o Vaše tipy na překonávání strachu na cestách.


Sdílet:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.