Zápisky z Kodaně IV

EN version bellow

Dánsko jsem znala většinou jen v mrazivých zimních měsících a kromě jedné návštěvy v létě jsem byla vždycky zachumlaná od hlavy až k patě do kabátů a huňatých svetrů. Navštívit Kodaň v období podzimu byl už nějakou dobu můj sen. Podzim je nejoblíbenější roční období a tak jsem si přála zažít zlatavé podzimní počasí i v jednom z mých nejmilovanějších měst. Do Kodaně jsem tentokrát vyrazila s mojí Aničkou a protože jsme obě v Dánském hlavním městě byly už poněkolikáté, věděly jsme že chceme čas spolu strávit na těch nejútulnějších místech a nikam se nehnat a to se nám nakonec i povedlo. Čtyři dny plné skvělého jídla a kafe utekly jako voda a my už zase spřádáme plány jak a kdy se tam podíváme znovu.

Copenhagen, Denmark
Kastrup Sea Bad
Copenhagen, Denmark Amager Strand
Amager Strandpark

Kousek od letiště jsme si přes aplikaci Donkey Republic půjčily kola a namířily si to po pláži k jedné z kaváren, kam jsme se obě chtěly podívat. Po cestě jsme se zastavily u venkovního koupaliště Kastrup Sea Bad, kam se Dánové chodí otužovat. Je to dřevěný šnek na moři, odkud můžete do vody skákat, nebo i sejít po schůdcích. Pokud toužíte po tom se v Dánsku vykoupat, myslím že tady se Vám bude líbit.

Být zpátky v Kodani je vždycky ten nejlepší pocit, je to jako vrátit se zpátky domů.

Lille Bakery

Malá kavárna a pekárna, která podporuje místní malé farmáře a lokální produkci si moje srdce získala hned po prvním soustu. Lille je od centra trochu dál, ale stačí nasednout na kolo a jste tu za chviličku. My jsme ochutnaly jejich rybí polévku, dýňovou foccaciu a máslovko bylinkový sladký šnek. V nabídce mají filtrovanou kávu, vlastní kombuchu nebo domácí limonády. Navíc tady koupíte i skvělé pečivo nebo zrnka na doma. Vždycky si z Kodaně dovezu nějaká zrna a užívám si kousek Dánska i po návratu domů.

Copenhagen, Denmark Lille Bakery
Copenhagen, Denmark Lille Bakery
Copenhagen, Denmark Lille Bakery

Centrum Kodaně a okolí Nyhavnu je vždycky rušné a plné turistů, stejně jako v jiných městech. Já mám v Kodani raději odlehlejší části, nejhezčí je podle mě okolí The Lakes, Nørrebro a Østerbro. Speciálně k večeru je v okolí The Lakes spousta lidí na procházce, hodně kol a běžců což mi přišlo hodně inspirativní vidět tolik lidí sportovat, hned jsem si představila jak skvělé je v téhle lokalitě bydlet.

Copenhagen, Denmark
Copenhagen, Denmark
Copenhagen, Denmark
Copenhagen, Denmark The Lakes
The Lakes, Copenhagen

District Tonkin

District Tonkin je malá vietnamská restaurace, kde mají skvělé jídlo za poměrně přijatelnou cenu. Ochutnat jejich skvělou kuchyni můžete hned ve třech pobočkách v Kodani. Rozhodně doporučuji sem zajít pokud máte rádi vietnamskou kuchyni, já si vždycky dávám jejich Báhn mì nebo silný hovězí vývar Bo Khó.

Copenhagen, Denmark District Tonkin
District Tonkin

Atelier September

Atelier September je snad jedno z nejvíc doporučovaných míst při návštěvě Kodaně. A upřímně já jsem až tolik nadšená nebyla. Jídlo bylo dobré ale nebylo ničím speciální. Nevím jestli to je přesunem kavárny na jiné místo, změnou v kuchyni nebo jsem prostě jen měla větší očekávání. Pro mě byla návštěva celkem zklamání.

Copenhagen, Denmark Atelier September
Atelier September

Kafeteria SMK

Po snídani jsme se vydaly do dánské národní galerie, kde jsme měly v plánu posedět v místní kavárně Kafeteria SMK a udělat si chvilku pro sebe s deníkem v ruce. Tenhle čas je pro mě vždycky inspirativní, protože si srovnám myšlenky a cíle a udělám si malé ohlédnutí za uplynulými dny. Kavárna v galerii je skvělá pokud chcete někde pracovat nebo psát, jídlo je poměrně fajn. Najdete tady i malý obchod s knihami o Kodani a dánské kultuře.

La Cabra

Dánská pražírna kávy La Cabra otevřela v Kodani jednu ze svých poboček a my jsme se rozhodly jít vyzkoušet jejich matchu. Podle některých dánských tvůrců, které sleduju mají právě tady tu nejlepší a přestože jsem spíš milovník kávy, čas od času si někde matchu dám a tahle byla asi nejlepší, jakou jsem kdy měla.

Copenhagen, Denmark La Cabra
Copenhagen, Denmark

Andersen & Maillard

Jedním z mých nejoblíbenějších míst v Kodani je právě Andersen & Maillard. Dánskou pražírnu a pekárnu najdete v Kodani hned ve dvou lokalitách. Pokud si chcete dát dobrou kávu a odvézt si i zrna na doma, rozhodně se tu zastavte. Mimo skvělého sladkého pečiva mají i vlastní chleba, nebo tradiční dánskou snídani – vejce na měkko se šlehaným máslem, kváskovým chlebem a solí. Já jsem tentokrát zvolila jejich kváskovou housku s máslem, džemem a krémovým sýrem a bylo to tak skvělé, že na to myslím do teď. Všechny chutě mají vždycky tak výrazné a vyvážené, že je jídlo prostě dokonalé.

Copenhagen, Denmark Andersen & Maillard
Andersen & Maillard

Juno the Bakery

Jestli mě sledujete delší dobu, asi už ode mě znáte pekárnu Juno the Bakery. Tohle místo je absolutní poklad. Lahodnější pečivo jsem nikdy v životě nejedla a přestože je Juno trochu dál od centra, vyplatí se sem zajet. O jejich koblížcích s krémem a kardamom buns sním celoročně a vždycky se těším na další příchuť kterou vyzkouším. O kavárnách v Kodani jsem toho napsala spoustu, článek o kavárnách si můžete přečíst tady: Kavárny v Kodani

Copenhagen, Denmark Juno the Bakery
Juno the Bakery

The lakes

Kdybych si v Kodani mohla vybrat místo kde bych chtěla bydlet, bylo by to rozhodně u The Lakes. Večerní atmosféra u jezer je prostě kouzelná. Zapadající sluníčko kouzlilo s odrazy ve vodní hladině a já jsem se do tohohle místa zas a znova zamilovala. Venku byla spousta lidí na kolech, večerní procházce nebo běhu. U The Lakes jsme se byly projít už první večer a já si vzpomněla na to, jak jsem snila o tom, že sem někdy půjdu běhat a tak jsem si tentokrát vzala sportovní oblečení a přestože jsem dlouho neběhala, chtěla jsem alespoň nasát motivaci a zkusit uběhnout kolik půjde. Nakonec se mi běželo tak dobře, že jsem oběhla všechny jezera, což bylo celkem 6,3 kilometrů. Byla jsem na sebe pyšná a měla z toho skvělý pocit.

Copenhagen, Denmark The Lakes

Format kafe

Poslední den jsme strávily pomalou projížďkou do Studia x kitchen, kde jsme ale bohužel obě byly z jídla i kávy celkem zklamané. Dopoledne jsme strávily každá sama – já jsem si chtěla užít sluníčko a tak jsem strávila nějaký čas u vody poblíž Nyhavnu a Anička se vydala do muzea Designu. Potom jsem se k ní připojila a společně jsme šly do poslední kavárny přímo v muzeu Designu. Format café je kavárna s krásnými venkovními prostory a skvělou kávou. Většina kaváren v muzeích a galeriích jsou spíš průměrné, ale z téhle jsem byla nadšená. Rozhodně jedno z míst, které bych doporučila navštívit. Náš holčičí výlet do Kodaně jsme si užily na maximum a já se těším, až se sem zase vrátíme.

Copenhagen, Denmark
Copenhagen, Denmark
Copenhagen, Denmark Design muzeum of Denmark
Copenhagen, Denmark Formadt Copenhagen
Copenhagen, Denmark Lille Format
Copenhagen, Denmark Lille Format
Format dmd

Všechna místa najdete v mapce tady: Kodaň

Copenhagen diaries

Visit Copenhagen during Autumn season was my dream for quite some time. I knew Denmark only in cold winter months and except for one visit in summer I always had to cover up in my coat and fluffy sweaters from head to toe. Autumn is probably my favorite season of all so I really wished to see Copenhagen in golden autumnal colors. This time I went to Copenhagen with my friend Anna. We both were in Denmark several times so we knew we wanted to spend quality slow time together in the coziest places and not rush anywhere and that’s what we did. Four days full of good food and cozy café’s went by too quickly and we are now looking forward to visit Copie again!

We decided to rent our bikes near the airport through the App called Donkey Republic and went straight to the Amader Strand promenade. It’s a long road along the sea shore and there’s also a little outdoor swimming area in the shape of a snail. Lot’s of Danish people get there to do cold bathing. You can either jump to the sea or take the steps. If you are considering swimming in the sea I think you would like it here.

I feels like coming back home every time I am here. It’s the best feeling in the world.

Lille Bakery

I immediately fell in love with the vibe od this little café and bakery that is supporting local farmers and local production. Lille Bakery is a little bit far from the city center, but when you hop on a bike, it’ll take you few minutes to get here and it’s absolutely worth it. We decided to try their fish soup, pumpkin focaccia and butter bun with local herbs. They serve filtered coffee here, their own kombucha or homemade lemonades. Above all you can buy their bread, or sweet pastry and coffee beans from local roasters Prolog Coffee. I always bring some of the coffee home as a souvenir and enjoy danish coffee when I am back home.

The city center and Nyhavn is always full of tourists, like in other big cities. The prettiest surroundings in Copenhagen are around the Lakes, in Nørrebro and Østerbro. There are more danish people and it’s having the cool danish vibe here. Specially in the evening I like to be around The Lakes. There are many people running, biking and taking their walks it is really inspiring and I was thinking about how amazing it must be to live here.

District Tonkin

A small Vietnamese restaurant where they have great food for acceptable price. They have three places you can eat in CPH. Definitely recommending going here. I love Their Báhn mì or strong beef soup named Bo Khó.

Atelier September

Atelier September is one of the most recommended places to go in Copenhagen. To be honest I wasn’t really exited about it. The food was decent but there was nothing really special about it. I don’t know if it’s because they changed location or they made some changes in the kitchen. I was a little dissapointed in this one.

After the breakfast we went to Danish national gallery, where we wanted to take some time at the café and write down in our journals. This time is always si inspiring for me, because I am able to get clear with my thoughts and goals and also making a reflection notes is a true game changer. The café in the Gallery is ideal for working/writing, the food is decent here.

Kafeteria SMK

After the breakfast we went to Danish national gallery to spend some slow time with tea and our journals. We had really lovely time with so many deep journal prompts and questions. This time is always so important to me because when I write I am able to sort of my thoughts, make new plans and do a little reflection of what I did pas days. This café is really great place to write/work. The food here was decent and there is also a little gift shop with many books about Copenhagen and danish culture.

La Cabra

Danish coffee roastery La Cabra opened a new café in Copenhagen and we decided to go there for some coffee beans and also we wanted to try their matcha. According to some Danish girls I am following they have the best matcha in town. Although I am more coffee person I like to get matcha from time to time and this one was the best I have tried so far. So if you love matcha, definitely go try this one.

Andersen & Maillard

One of my favorite spots to visit in Copenhagen is Andersen & Maillard. This danish roastery and bakery is great place if you wanna have typical danish breakfast, enjoy good coffee and buy some coffee beans as a souvenir. They have two cafés in different in locations Copenhagen and they serve typical danish breakfast – soft boiled egg, sourdough bread with whipped butter and salt. This time I wasn’t that hungry so I tried their bun with butter, jam and cream cheese and it was so good that I am still thinking about it even now. They always know how to make the most out of food and it’s an absolute heaven.

Juno the Bakery

If you are following me for some time, you might know this bakery caller Juno the Bakery. This place is absolute treasure for me. They bake the softest pastries I’ve ever tried. Although it’s far from the city center, it’s definitely worth it to go here. I dream about their cream and cardamom buns all the time and I am always looking forward to try another flavor.

I wrote many articles about Copenhagen so you can read more here: Where to go in Copenhagen

The lakes

If I could pick one place where I would wanna live, it would definitely be by The Lakes. Evening atmosphere here is just magical. Settling sun was making the prettiest reflections in the water and I fell in love with this place once again. There were a lot of people on bikes, on a run or just walking. We were by the Lakes the first night and I remembered that I wanted to go for a run here someday so this time I took my sportswear and although I wasn’t running much this year I wanted to at least try how I would feel. It was so good that I manage to run all over the Lakes which was in total 6,3 km. I was really proud of myself a had the best feeling.

We spend our last day with a slow breakfast at Studio x Kitchen, but we were a bit disappointed about the food there. I wanted to enjoy the beautiful sunny weather and went to the water near Nyhavn and my friend Anna went enjoy Danish design muzeum. Then I joined her of our last coffee at Lille Bakery in design museum. It was a beautiful coffee spot with the prettiest gardens. Most of the Cafés in museum or galleries are average, but I was surprised by this one. I would definitely recommend you to go there.

We enjoyed Copenhagen to the fullest and I hope we will soon go back.

I tagged all the places in the Map here: Copenhagen

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.