Tipy na cesty II. Jak si ušetřit na dovolenou snů


  Asi většina z nás má v hlavě jedno ( nebo víc) míst, na která se chce ve svém životě minimálně jednou podívat, mám pravdu? Já už měla možnost se na pár svých vysněných míst podívat, ale pořád mám ještě nějaké v zásobě a tak píšu tenhle článek i tak trochu pro sebe a i pro Vás, abychom se takhle hezky vzájemně mohli motivovat ke splnění snu a chci s Vámi v rámci tipů na cesty sdílet i pár nápadů na to, jak ušetřit na dovolenou snů.

  •   Stanovte si jasné cíle – tím myslím konkrétní destinaci, dobu, kterou na místě budete chtít strávit a případně i místo, kde budete chtít bydlet. Od toho se totiž odvíjí suma, kterou budete muset našetřit a samozřejmě je lepší mít vždycky i nějakou rezervu. Já sama šetřím průběžně pořád, vždycky si dám každý měsíc na spořící účet určitou částku, se kterou pak už do svých financí nepočítám a snažím se do těch peněz nesahat. Jsem zastáncem toho, že když už si plníte cestovatelský sen, užijte si to na maximum a nešetřete.

  •   Udělejte si svojí nástěnku snů a vizí, tam si napište nebo vylepte všechna svoje vysněná místa a všechny svoje sny a umístěte ji tak, ať ji máte pořád na očích. Tip: Já mám například svoje vysněné místo jako pozadí na telefonu už odmalička, kdy jsem si na tapetu svého prvního barevného telefonu fotku nastavila, aniž bych věděla, že to místo existuje. Když mi potom taťka  řekl, kde to místo je, věděla jsem a vím, že tam jednou budu stát.

  •   Zapisujte – mě samotné nedělá problém si v hlavě rozpočítat kolik peněz za co utratím,  existuje ale spousta šikovných aplikací, kam si můžete zaznamenávat příjmy a výdaje. Díky zapisování získáte představu o tom, za co nejvíc utrácíte a kde můžete ušetřit. Mezi jednu z nejznámějších aplikací patří například Spendee. Pokud víte, že se nedokážete krotit a utrácíte za hlouposti, které potom stejně ve většině případů ani nepoužíváte, stanovte si budget na každý den/týden nebo měsíc a držte se ho. Po nějakém čase už budete mít vše v oku a aplikaci budete moct v klidu odinstalovat.

  •   Rozložte si výdaje – Pokud necestujete přes cestovku, rozložte si výdaje za letenky/cestu, ubytování do více měsíců. Takhle jsme to dělali i my. Ze spořícího účtu mi peníze nemizely a přitom jsem už měla koupenou letenku a ubytování. Takže jsem si dala část peněz stranou a za zbytek jeden měsíc koupila letenku, další měsíc zase ubytování. Nebudete pak muset platit vše najednou a nebude Vás to pak tolik bolet.

  •   Nastavte si úsporný režim – najděte alespoň jednu oblast ve Vašem každodenním životě, na které můžete ušetřit. Chodíte třeba několikrát do měsíce do obchodního centra, přitom Vám skříň praská ve švech, nebo si nedokážete dost dobře představit odpoledne strávené jinde než v kavárně? Každý týden Vám domu přijdou dva balíčky s kosmetikou? Samozřejmě je to o prioritách, nejsem úplně pro, aby se všechno naráz utnulo a vy jste se trápili že si vlastně něco odpíráte. Nastavte si nějakou pro Vás přijatelnou hranici, za kterou zkrátka nepůjdete.

  •   Jezte doma – s předchozím bodem souvisí i jídlo. Já jsem si v určitém období řekla dost a začala jsem si připravovat jídlo do práce s sebou, štvaly mě jednorázové obaly a taky to, že jsem kolikrát nedostala za zaplacenou částku úplně chutné a kvalitní jídlo. Jídlo, které Vám dovezou z restaurace stojí většinou okolo 125 kč,- mnohem víc se vyplatí nakoupit si domů například cous cous, rýži, bulgur, zeleninu, tempeh atd. a dělat si čerstvou porci každý den, s jídlem se dá neuvěřitelně kouzlit a navíc víte, co všechno v jídle je a jak čerstvé suroviny jsou.

  •   Dovolenou objednejte s dostatečným předstihem – sledujte ceny letenek a ubytování, může se totiž lehce stát, že jakmile všechno necháte na poslední chvíli pěkně si za svoje otálení zaplatíte a úplně zbytečně. Na některých serverech si můžete například nastavit upozornění a pokud cena klesne pod určitou částku, přijde Vám zpráva.

  •   Prodejte nepotřebné – známe to všichni, doma je spousta věcí, kterých se dotkneme jen, když uklízíme prach, ve skříni jsou kousky z loňska a předloňska a některé z nich mají na sobě ještě cedulku. Berte to tak, že vy ty věci nevyužijete a jinde mohou udělat radost. Pokud to není věc, ke které máte nějakou vazbu a chyběla by Vám, pošlete jí dál. Udělejte radost sobě a druhým.

  Věřte mi, že až budete stát na té pláži pozorovat západ slunce, vlasy zamotané do slaného drdolu, nebo vyšlápnete tu svojí vysněnou horu a překonáte sami sebe, nebudete litovat ničeho.

Pokud máte i vy nějaký tip na to, jak ušetřit na dovolenou snů, budu moc ráda, když se o něj podělíte.

Sdílet:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.