KRKONOŠE

Původně jsem ani neměla v plánu Vám sem o tomhle našem spontánním víkendu v Krkonoších psát. Bylo to ale tak nečekaně skvělý, že jsem si řekla, že je to super tip na lowcost výlet do hor. Pevně věřím, že někoho z Vás tenhle článek nakopne k tomu, aby do hor vyrazil častěji a užíval si tu horskou atmosféru i tady u nás v Čechách.

Na Krkonoše nás nalákali Tomovi rodiče, kteří tady byli asi týden zpátky a přijeli hrozně nadšení. Jak nám tak sdělovali další a další detaily, rozhodli jsme se, že poslední prázdninový víkend musíme strávit v horách.

Ubytování

Tenhle výlet nás nestál moc příprav, ani peněz. V pátek ráno jsme si přes web www.skiresort.cz objednali pokoj v penzionu Slovan v Jánských Lázních. Během dopoledne jsme měli potvrzenou rezervaci a tak bylo na čase sbalit si batůžky, naložit kola a vyrazit. Cesta autem nám zabrala asi dvě a půl hodinky. Pár minut trvalo, než jsme vyřídili všechny náležitosti na recepci ve městě a vyrazili k penzionu. Pokud mě sledujete delší dobu, tak nejspíš víte, že si moc nepotrpím na luxusní hotely. Tohle ubytování bylo spíš jako ta, která si všichni pamatujeme ze školy v přírodě. O to víc se nám tady líbilo.

Pro dvě osoby nás dvě noci v penzionu vyšly na 1200,- i s lázeňskou snídaní v ceně. Snídani jsme využili první den a byla to přesně ta klasická lázeňská/školní snídaně, kdy Vám přidělí pečivo, šunku, máslo a navíc si můžete dát ještě jogurt, müsli, kávu, čaj nebo kakao. Pokud chcete výlet vážně lowcost, tak je tahle snídaně absolutně dostačující. V nabídce bohužel nemyslí na vegetariánskou/veganskou verzi, ale vzhledem k ceně ubytování to je celkem pochopitelné.

SkiResort Card – TourPas

Ubytování jsme si rezervovali přes Skiresort, abychom v rámci našeho pobytu dostali 50% slevu na SkiResort Card. Díky kartě jsme mohli za 250,-/os využívat neomezeně všechny tři lanovky v okolí a nechat se tak i s koly vyvézt několikrát během dne.

Tip: Pokud si naplánujete v oblasti okolo Černé hory zůstat 4 a více nocí a pobyt objednáte přes SkiResort, dostanete kartu v rámci pobytu zdarma.

https://www.skiresort.cz/sluzby/skiresort-card/

Trasy, tipy na restaurace

Lanovky jsme využili opravdu na maximum. Pokud taky patříte k těm, co zrovna nemusí na kolech zdolávat vrcholky, je tohle výlet přesně pro Vás. V informačním centru u Černohorského expresu jsme si vyzvedli naše karty a vyjeli jsme i s koly na Černou horu ( 1299m). Celý kopec jsme sjeli dolu zpátky k lanovce, což zabralo přibližně okolo 20 minut a bylo to super. Taková paráda bez námahy. Skvělý je, že Vám vždycky obsluha pomůže kola do lanovky naložit a i je vyndat ven. My jsme vyjeli lanovkou znova nahoru a odtamtud se vydali k Pražské boudě. kde jsme si dali ten nejlepší domácí borůvkový sorbet z lokálních borůvek, kterých byly všude miliony.

Posilnění sorbetem jsme vyrazili do Pece pod Sněžkou, odkud jsme vyjeli lanovkou na Hnědý vrch (1215m), na kterém je rozhledna s krásným výhledem, se vstupem zdarma. Letos jsou některé stezky uzavřené pěším, takže tu nebylo moc lidí a keříky všude kolem byly plné nikým nedotčených borůvek. My jsme počítali s tím, že si tady nějaké nasbíráme, takže jsme s sebou měli vlastní misku. Celou dobu jsem se nemohla dočkat všech těch smoothies, co si pak budu přes zimu dělat z těchhle vynikajících bobulek. Bohužel v některých oblastech byly borůvky tak poničené od lidí, kteří česali borůvky česáčkem, že keříky téměř vůbec neplodily.

Pražská bouda
Hnědý vrch
Lyžařská bouda

Naší další zastávkou byla Lyžařská bouda, kde jsme si dali pívo a poseděli na louce se sluníčkem ve tváři. No řeknu Vám, že se nám odsud pak vůbec nechtělo, ale Tom vymyslel, že bychom se mohli hecnout a vyjet lanovkou na Portášky a odtamtud na kolech na Růžohorky a vyšlápnout si Sněžku ( 1603m) na západ slunce.

Cestou na Růžohorky jsme si celkem mákli, abychom to stihli. Nebyli jsme naštěstí jediní blázni, kteří na západ slunce čekali, ale vzhledem k tomu, že to byl dost sponntání nápad, neměli jsme s sebou větrovky a nahoře na Sněžce docela dost foukalo. Ten pocit, že jsme to zvládli za to ale stál. Vidět všechny ty lidi jak sledují západ slunce bylo uklidňující a tak nějak na chvilku se ten čas zastavil.

Na Sněžce jsme strávili pár minut, měli jsme jen trička s krátkým rukávem a nechtěli jsme nastydnout a navíc jsme před sebou meli ještě celkem dlouhou cestu k penzionu a z bezpečnostních důvodů jsme chtěli sejít ze Sněžky po schodech ještě za světla. Kola jsme měli zamknutá u mezistanice lanovky a naštěstí jsme měli dost světel a led pásek na cestu ve tmě. No povím Vám, že jsem cestou zpátky celkem mrzla, ale zvládli jsme to a ve zdraví se vrátili do městečka, kde na nás čekala horká sprcha a zasloužená postel.

Portášky
Sněžka

Neděli jsme si chtěli užít a tak jsme se ráno sbalili, odhlásili se z pokoje a vyrazili jsme na skvělou snídani do maličkého bistra v centru Jánských. Lázní – psala jsem Vám o něm tady >> https://terezajirousova.com/bistro-la-petit/ <<. Pokud budete poblíž, určitě sem zajděte, my jsme měli skvělou zkušenost a tak jsem si řekla, že bych Vám o tom měla říct taky. Dopoledne a část odpoledne jsme strávili zase na kolech. Lanovkou jsme se vyvezli na Černou horu a odsud jsme si několikrát sjeli trasu zpátky k lanovce, nasbírali další várku borůvek a dvakrát jeli trasu kolem Pardubické boudy, po cestě jsme si dali v Zinneckerových boudách borůvkové knedlíky a pak už si jen užili poslední cestu voňavým lesem, než jsme vyrazili zpátky domů.

Zinneckerovy boudy

2 Komentáře

 1. 30 září, 2019 / 7:28 am

  Teda to vypadá nádherně <3 Krkonoše miluju, jezdila jsem tam jako dítě každé prádzniny s babičkou a dědou:)) Letos jsem byla jen jednou na Sněžce, ale ještě bych něco chtěla naplánovat, než bude úplně zima:)

  • TJ
   Autor
   30 září, 2019 / 7:46 pm

   Jéé to je super Gábi, to musíš mít krásný vzpomínky. My jsme si to tam vážně zamilovali, takže se určitě vrátíme. Na kola to bylo vážně skvělý 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.