Jednoduchý recept na domácí kokosové mléko & granolu

Pobyt v doma mě konečně přiměl vyzkoušet dobroty na které jsem měla spadeno už dávno. No a protože skoro vždycky dělám vše podle pocitu a od oka, rozhodla jsem se, že si recept prostě zkusím vymyslet a smíchám ingredience, které doma běžně mám. Oba recepty dopadly nad moje očekávání a tak jsem se rozhodla, že se o ně s Vámi podělím.

Kokosové mléko

Na domácí kokosové mléko budete potřebovat

1 hrnek strouhaného kokosu

2 hrnky horké vody

Přesně tak jednoduché to je, horkou vodou zalijete kokos a necháte několik hodin nabobtnat. Kokos do sebe natáhne vodu a malinko tím zvětší svůj objem. Já jsem pak postupně přelila půlku do nádoby na smoothie, abych měla jistotu, že se kokos důkladně rozmixuje a stejně tak jsem potom rozmixovala i druhou část, pokud máte mixér tak je to samozřejmě ta nejideálnější varianta a můžete snadno rozmixovat celé množství. Přes jemné sítko jsem pak oddělila zbylý kokos a kokosové mléko. Hotové mléko můžete hned použít, nebo skladovat v ledničce, kde vydrží i několik dní.

Po několika hodinách se na povrchu mléka vytvoří tuková vrstva, kdy se odděluje kokosová voda a tuk – není to ničemu na závadu, pouze můžete po zamíchání cítit v mléce kousky kokosu.

Tip: Vychlazené kokosové mléko chutná jako to z čerstvého kokosu a dá se použít na cokoliv. Já z něj zkoušela dělat ovesnou kaši, přidávám ho do smoothie a nebo si ho dám prostě jen tak samotné.

Kokos, který mi zůstal z výroby mléka jsem pak zužitkovala a udělala domácí granolu.

Granola

Na domácí granolu budete potřebovat

cca 1 hrnek jemných ovesných vloček (doporučuji modré jemné vločky z Lidlu)

cca 3/4 hrnku kokosu (já použila rozmixovaný kokos z výroby mléka)

1 lžička holandského kakaa

2-3 lžičky skořice

1 lžička perníkového koření

Oříšky a semínka – já použila slunečnicové semínko, hnědé a zlaté lněné semínko, chia semínka a nasekané mandle

2-3 lžíce medu nebo sirupu v případě potřeby kokosový olej nebo voda

dále můžete přidat rozinky, brusinky, datle nebo jiné sušené ovoce

Množství ingrediencí není úplně přesné, protože hodně záleží hlavně na Vás a na ingrediencích, které doma zrovna máte. Tak se nebojte kouzlit podle sebe a můj recept berte spíš jako takovou malou inspiraci.

Postup

Všechny suché ingredience smíchám v misce, granola by neměla být příliš sypká, proto je kokos z výroby mléka ideální ke spojení sušších ingrediencí. Postupně tedy přidávám mokrý kokos a med.

Tip! Pokud granolu děláte ze suchého kokosu (nepoužíváte ten z výroby domácího mléka), můžete přidat i trochu kokosového oleje, nebo vody. Pokud se Vám naopak směs zdá příliš mokrá nebo slepená, můžete přidat víc ovesných vloček.

Granolu rozprostřu na plech vyložený pečícím papírem a peču v troubě na cca 160-180 stupňů cca 30-45 minut (záleží na typu trouby – já mám horkovzdušnou) . V průběhu pečení granolu několikrát zkontroluji a zamíchám sušší okraje plechu s granolou, která je uprostřed a je ještě mokrá. Hotovou granolu poznám tak, že lehce zezlátne, je křupavá a suchá.

Po vyndání nechávám granolu ještě schladnout a pak jí přesypu do uzavíratelné nádoby, kde mi ovšem moc dlouho nevydrží, protože je výborná a máme jí během pár dní snědenou 🙂

Sdílet:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.