Hyggekrog – útulný kout, který si zamilujete i na jaře

První myšlenka na to vytvořit si doma svůj kout ke mě přišla ještě před návštěvou Dánska. Toužila jsem po tom vytvořit si v našem bytě útulné místo, kam bych se mohla chodit zašívat s knížkou nebo notebookem. Představovala jsem si malé pohodlné křeslo, spoustu polštářů, hebkou huňatou deku a bílou komodu, na kterou si budu pravidelně nosit čerstvé květiny. V mých představách na komodě ležela spousta knih a svíček. Vytvořila jsem si doma Hyggekrog, aniž bych věděla, že se bez takového koutu neobejde snad žádná domácnost v Dánsku. Hyggekrog je místo, kam si zalezete s knížkou, zapálíte svíčku, uvaříte čaj a dopřejete si svoji chvilku po náročném dni, nebo prostě jen tak. Existuje spousta rituálů, které se dají spojit s vaším Hygge koutem. Pro mě je Hyggekrog místem, kam si chodím pro ztracenou inspiraci a nové nápady.

Jsem si jistá, že i vy doma najdete nevyužitý prostor, který by se snadno dal přeměnit v útulný kout. Jeho zařizování můžete pojmout jako svůj malý kreativní projekt pro tohle jaro. Ideálním místem pro vytvoření takového koutu je světlý prostor u okna. Přirozené světlo působí na naší náladu velmi pozitivně a tak nějak přirozeně dodá člověku větší chuť vrhnout se do práce. Pracovat nebo relaxovat s knihou u otevřeného okna, poslouchat zvuky přírody a cítit svěží vánek ve vlasech je pocit k nezaplacení.

hyggekrog

Můj hyggekrog je v rohu naší ložnice, hned vedle okna. Dřív se tu povalovala spousta zbytečností, které dohromady nedávaly žádný smysl. Já si ale vyhlédla krásné žluté křesílko, bílou komodu s černými úchytkami a vdechla tomuhle koutu naší ložnice nový život.

Často jsem si představovala, že sem budu chodit číst knihy a psát nové články. Nevím, jestli na tom má zásluhu ta krásně žlutá barva, kterou má moje křeslo, nebo je to celé jen v hlavě, ale pokaždé, když si do svého koutku sednu a pustím si hudbu, ponořím se hluboko do svých myšlenek. Jako mávnutím kouzelného proutku se najednou ocitnu na obláčku inspirace. Je spousta odpovědí na to, co každý z nás od takového koutu očekává a tak pokud je zrovna ten váš v představách místem, kam chodíte jen relaxovat a zachumlat se do deky, nemusíte mít žádné výčitky. Hyggekrog může mít spoustu využití a poslání.

HYGGEKROG V ZAHRADĚ

Svůj hygge koutek můžete vytvořit i venku v zahradě. Věřím tomu, že vás sluníčko tahá ven už teď a co teprve když budete mít svoje venkovní posezení přímo na zahradě. Projít se po trávě bos až k zavěšené houpací síti nebo útulnému zahradnímu křesílku musí být skvělý pocit. Sama vnímám zahradu jako to největší bohatství jaké člověk může mít.

Pro svůj venkovní projekt zkuste využít starší dřevěný nábytek z druhé ruky. Věřím, že takových pokladů je na internetu a bleších trzích pořád spousta. Pořídit si starý dřevený nábytek, zbrousit a natřít ho barvou nebo lakem mi přijde jako skvělá aktivita pro první slunečné dny v zahradě. Dánové by Vás navíc za tuhle hygge aktivitu opravdu pochválili, protože uznávají myšlenku toho upřednostnit staré před novým. Vdechnete tak život nábytku, který někomu dosloužil a vy budete mít ze svého díla ještě mnohem větší radost.

Svoje zákoutí nezapomínejte pravidelně uklízet, aby bylo stále místem, kde se budete cítit dobře.

hyggekrog
Zdroj: Pinterest

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.