Podzimní útulno I. – Domov

S podzimem a stále časněji zapadajícím sluníčkem máme tendenci trávit víc a víc času doma v teple. Podle mě tak není lepší čas na to, udělat si to doma hezké. Věřte mi, že stačí pár maličkostí, díky kterým se náš domov dokáže proměnit v oázu klidu a pohody. Prostředí ve kterém se pohybujeme nás ovlivňuje každý den. Pojďme se tedy společně naladit na vlnu krásného podzimu, užít si barevné křupající listí a červánky. Tohle období je ideálním časem na to, udělat si podzimní útulno a pořádek nejen v našem obydlí, ale hlavně sami v sobě. V minisérii podzimních článků vás s sebou vezmu na takovou malou výpravu. Za útulnějším domovem, čistějšími a pozitivnějšími myšlenkami a provoněnou kuchyní. Tak si natáhněte huňaté ponožky, uvařte si čaj a pojďte si vychutnat chvilku jen pro sebe.

Dekorace z lesa a zahrady

Začneme tím úplně základním a to je místo, kde se budeme cítit dobře. Zútulnit si domov nemusí stát tisíce a podzimní dekorace dokonce nemusíte kupovat. Stačí jít ven, přinést si domů podzimní květiny z pole, větvičky šípků, šišky, kaštany, dýně, trávy a další poklady. Musím přiznat, že jsem si sama nejprve pohrávala s myšlenkou, že bych si nějakou podzimní dekoraci koupila. Když jsem pak ale v obchodech viděla plastové dýně a šišky, usoudila jsem, že mnohem krásnější je přinést si domů kus surové a opravdové přírody. Navíc mě baví jak se mi dekorace nestihne okoukat, protože květiny mi většinou vydrží 7-10 dní a dýni po pár dnech zpracuji do polévky. Příroda je mocná čarodějka a není žádným tajemstvím, že pobyt venku má na naši mysl pozitivní účinky. Při sbírání dekorací tak spojíte příjemné s užitečným a dopřejete si chvíli úplného klidu.

Podzim
Podzim, dekorace
Příroda, podzim
Podzim, vřes
Podzim

Oheň

K podzimu podle mě neodmyslitelně patří hřejivé světlo svíček. Vytvořte si doma koutek se svíčkami, které vždycky navečer zapálíte. Nejenže Vás tlumené světlo naladí na pohodovou atmosféru, ale má navíc kouzelnou moc. Světlo svíček v nás totiž vyvolává touhu být si blíž. Pokud chcete s členy Vaší rodiny trávit víc času, zkuste doma zavést večeře v doprovodu světla svíček. Možná se přistihnete, že najednou u stolu sedíte mnohem déle. Díky této tradici si nejspíš po pár dnech uvědomíte, že rozebíráte témata na která v běžné konverzaci nepřijde řeč.

Pokud doma stejně jako já nemáte krb, nezoufejte. Vím, že to není úplně ono, ale pro navození atmosféry to myslím postačí. Zkuste si pustit na youtube video s plápolajícím ohněm, nebo například terasou, kde máte uvařený ještě horký čaj. Já osobně dokonce po chvilce práce na gauči v doprovodu takového videa cítím jako kdyby mě hřál opravdový krb. Není nad to zabalit se u toho ještě do pořádně huňaté deky, uvařit si čaj a poslouchat zvuky praskajícího dřeva.

jídlo & pití

Podzimní sklizeň švestek a jablek přímo vybízí k pečení koláčů a vaření vlastních marmelád a čajů. Čerstvě upečený švestkový koláč navíc provoní byt a zajistí krásnější nastartování dne. Nebudete totiž muset myslet na to, co si dáte zítra k snídani. Není nad to si nějaké ovoce uchovat i na zimu. Ať už se rozhodnete ovoce zpracovat do domácích marmelád, kompotů, nebo je jednoduše zamrazíte, v zimních měsících budete vděční, že máte zásoby, do kterých můžete sáhnout.

Zásoby farmářů na farmářských trzích se pomaličku krátí. Rostliny plodí méně a méně a v chladnějších měsících bude lokální čerstvé zeleniny a ovoce opravdu pomálu. Není od věci si trochu té naší zeleniny schovat na chladnější období. Já jsem si například uchovala několik druhů zeleniny ze zahrádky na vývar v uzavíratelném sáčku a ovoce v krabičkách v mrazáku a těším se až ho v zimě náhodou objevím. Skvělý způsob uchování některých potravin je také sušení. Nasušit si bylinky na čaj, nebo například houby je skvělý způsob jak si kousek léta schovat na později.

Knihy

Podzimní večery jsou ideálním časem na seberozvoj, ale i na odpočinkové čtení. Dnes pro Vás mám tip na knihy, které Vám pomůžou se naladit do té správné nálady nejenom teď na podzim, ale tak nějak všeobecně.

Meik Wiking

Umění vytvářet vzpomínky

Umění vytvářet vzpomínky od Meika Wikinga jsem koupila, když jsem trávila čas s Tomem v nemocnici. Po úraze na kole musel na operaci a já si s sebou nevzala žádnou knihu. Vzhledem k tomu, že jsem s ním mohla být na pokoji celý den, snažila jsem se mu čas strávený za okny nemocnice co nejvíc zpříjemnit. V maličkém knihkupectví jsem sáhla právě po téhle knize. Přijde mi to jako skvělá náhoda, protože právě díky společným chvilkám, kdy jsme si četli tuhle knihu jsme si vytvářeli vlastní vzpomínky. Chvilky v nemocnici nebyly zrovna těmi nejjednoduššími a díky čtení téhle knihy jsme si uvědomili, jak je strašně důležité vnímat všechno co se kolem nás děje a ještě víc si vážit společných chvil.

Lykke

Meik Wiking je ředitelem institutu pro výzkum štěstí Dánsku. Právě o tajemství nejšťastnějších lidí na světě je jeho další kniha s názvem Lykke. Pokud jste četli článek o naší návštěvě Kodaňě, nejspíš už víte, že jsem si Dánsko naprosto zamilovala. Cítila jsem se tam jako doma a první kniha o dánském způsobu žití mě natolik okouzlila, že jsem si nedlouho na to koupila i druhou.

Třetí kniha od Meika, na kterou si brousím zuby je asi nejznámější knihou tohoto autora a popisuje dánské Hygge. Severské země jsou natolik proslulé svými útulnými domovy, pospolitostí a svojí pohodovou povahou, že pro vyjádření toho všeho dohromady mají jednotné slovo-hygge. Věděli jste například, že Dánové natolik věří, že pospolitost má na lidi pozitivní vliv, že vytváří komunitní spolubydlení? Můžete se tak nastěhovat do vlastního bytu a zároveň se každý večer sejdete se všemi svými sousedy a společně se navečeříte. Každého ze svých sousedů znáte jménem a víte jak se jmenuje jeho domácí mazlíček. Společná bydlení mají pak navíc i další společné prostory. Dost často se tak může stát, že se se sousedy potkáte na společné zahradě nebo ve společenské místnosti s krbem. Mě to připadá naprosto úžasné. Dokážete si představit, že by něco takového fungovalo i u nás?

Na podzimní útulno se teď můžete těšit každou neděli. Příště si povíme jak si v ruchu běžných dní ušetřit čas pro sebe a jak ho strávit co nejlépe.

V rámci série podzimní útulno Vás také vezmu s sebou do mých oblíbených kaváren.

S láskou, T.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.