BUDAPEST

   Do Budapešti jsme se vydali z jednoho prostého důvodu a to byl Sziget, což je hudební a umělecký festival, který se tady koná už od roku 1993. Při té příležitosti jsme se rozhodli, že tu strávíme víc času, abychom tohle krásné město trochu poznali. Letěli jsme brzo ráno přímo z Barcelony, takže jsme velkou část prvního dne v Budapešti pospávali na dece v parku. Oběd jsme si dali nedaleko našeho airbnb v Saladbox.eu, kde si můžete nechat namíchat salát podle vlastní chuti, nebo zvolit jejich ověřené variace, my jsme si dali tomatový krém a salát Greenbox. Obojí chutnalo skvěle a myslím, že je to dobrá volba, pokud zrovna spěcháte a chcete si dát něco zdravého.

   Odpoledne jsme se vydali poznávat krásy města a stejně jako v každém místě, kam cestujeme, jsme se i v Budapešti dívali po sdílených kolech. Fungují tady Donkey bikes která se nám předtím osvědčila, takže volba byla jasná. To jsme ale ještě nevěděli, že je skoro nevyužijeme. Přišlo mi, že tu lidé na kola nejsou moc zvyklí, a že na nás chodci koukali trochu jako na mimozemšťany, když jsme na ně zazvonili na vyznačené cyklostezce. Navíc kolům není moc přizpůsobená ani infrastruktura města, takže se Vám lehce stane, že někam jedete, cyklostezka končí a vy musíte kolo vynést po schodech a to nemluvím o všudypřítomných obrubnících a překážkách.

Budapešť není rozlohou tak velká jako třeba Barcelona a všechny hlavní památky jsou poměrně blízko u sebe, takže příště za mě Budapešť určitě pěšky! Mezi nejhezčí památky, které jsme tu navštívili patří rozhodně budova Parlamentu, kterou určitě nesmíte opomenout. Dále pak ikonický Chainbridge (Řetězový most), který vede přes Dunaj a nesmím zapomenout ani  na Rybářskou baštu, která v doprovodu Matyášova chrámu vypadá v odlescích zapadajícího slunce vážně kouzelně. Je to jedno z nejromantičtějších míst, kde jsem kdy byla…

Hungarian Parliament
Hungarian Parliament
Fisherman’s Bastion – Rybářská Bašta
Matthias Church – Matyášův chrám
Chainbridge

Sziget

  Další den jsme kola využili mnohem víc, protože byl na pořadu dne Sziget festival a vzhledem k tomu, že je od centra asi 7 km, kola nám cestu hodně usnadnila. V letošním roce jsme měli možnost navštívit dva větší hudební festivaly a oba v Maďarsku, takže jsme měli srovnání. Balatonsound byl u Balatonu a organizačně byl zvládnutý na jedničku. U Szigetu si jen těžko dokážu představit, že bych tam měla strávit celých 7 dní. My jsme měli koupený lístek na šestý den festivalu a hned při příchodu  mě překvapila oblaka prachu z nezpevněných cest. Lidé si chránili oči brýlemi a měli uvázané šátky přes pusu a nos, aby to nemuseli dýchat.

  U Balatonu jsme věděli téměř hned kde co najít, dalo se tam jít normálně na WC, umýt si ruce, koupit si pití mezi jednotlivými DJ’s taky časově nebyl problém. Sziget mě popravdě zklamal, možná kdybychom tam byli víc dní, tak se člověk líp zorientuje, my jsme vždycky šli k tomu co bylo nejblíž a tudíž tu bylo taky nejvíc lidí. Každopádně už jen to že se tam nedalo pořádně dýchat mě od další návštěvy v příštích letech trochu odrazuje. To by tam musel být vážně našlapaný line-up, abychom se tam jeli podívat znova.

  Letos jsme šli hlavě na Kyga a Shawna Mendese, oba jsem chtěla už dlouho vidět naživo

a byli úžasní! Jejich vystoupení mi naštěstí celkový dojem z festivalu o dost zlepšilo, za mě ale přesto na plné čáře vítězí Balatonsound!

Pro představu Vám sem dám odkaz na aftermovie z obou festivalů

Sziget: https://www.youtube.com/watch?time_continue=10&v=D8YJxdSBayc

Balatonsound: https://www.youtube.com/watch?v=xKs0H1ZFnys

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.