Víkend v Kodani & na skok ve švédském Malmö

Copenhagen, Denmark

Útulné kavárny, barevné domky, ulice plné nezamčených kol a poztrácených rukavic, tak si budu dánské hlavní město pamatovat. Kodaň si moje srdce získala téměř okamžitě a to je jedna z věcí, co mám na cestování úplně nejradši. Neočekáváte nic velkého a přijde místo a pocit, který vás přiměje k úsměvu a vy ani nedokážete říct proč. 

Jen atmosféra, která dýchá z uliček vám doslova rozzáří oči a tak se při každém dalším kroku a každém dalším nádechu zamilujete ještě o kousek víc. Uličkami se line vůně čerstvé kávy a vy máte chuť se toulat městem a donekonečna objevovat další nová místa. Na každém kroku potkáváte malé podniky, které ve vás nenuceně vzbuzují zvědavost a nejraději byste vešli do každého z nich. Z původního plánu stihnout toho navštívit co nejvíc a vidět každou památku po chvilce upouštíte a tak nějak přirozeně najednou zvolníte. Popíjíte kávu v jedné z kaváren, kam se sotva vtěsná pár lidí a prohlížíte si každičký detail. Všechny materiály a barvy do sebe přesně zapadají a tak i když je každý kousek nábytku jiný, dohromady působí jako kdyby byly pro sebe stvořené

Dánové jsou podle mě jedním z nejotevřenějších národů. Jejich povaha a klid v duši Vás přiměje zahodit všechny starosti a plány a máte chuť se jen tak toulat městem a unášet se s nimi na jedné vlně. Pozorujete, jak chladnější podmínky místní obyvatele zocelily natolik, že se běžně po ulici prohání na kolech v tom největším dešti a rázem si uvědomíte, že se od severských zemí máme co učit nejen v oblasti architektury a designu, ale i v přístupu k životu. S otevřeným srdcem Vás nechají nahlédnout do svého světa a tak si při pohledu na město plné světel a oken bez závěsů můžete představovat všechny ty příběhy, co se odehrávají v jejich překrásných domovech.

Po chvíli přestanete mít potřebu si všechno kolem sebe fotit, natáčet a sdílet se světem, žijete okamžikem, snažíte se do sebe vstřebat co nejvíc pohody, která panuje všude kolem a pak vás najednou napadne, že zažíváte tu pověstnou chvilku, kterou si představíte pokaždé, když se řekne hygge. Maličké střípky, které se skládají, aby vám prozářily každý den. Nenahraditelný čas strávený s rodinou a přáteli, dobré jídlo a pití. Když k tomu všemu navíc přičtete radost z pohledu na všechny ty barevné domky, uvědomíte si, že víc nepotřebujete.

To nejvíc co máte je totiž tady a teď. 

A tak nám dánské hlavní město připomnělo, jak je důležité si nejen při cestách, ale i doma vychutnávat právě tyhle maličkosti běžných dní, nasávat atmosféru místa, kde se zrovna nacházíme a nebát se v životě trochu zvolnit.

District Tonkin

Kodaň nás přivítala s otevřenou náručí a od začátku na nás byli všichni neuvěřitelně milí. První večer jsme strávili procházkou po městě a večeří v jedné z dánských restaurací. Ta převzala recepty tradiční vietnamské kuchyně a tak se spojily dvě odlišné kultury a vznikl z toho District Tonkin. Restauraci nám doporučila slečna na recepci v našem ubytování. Kdo jiný ví, kam se jít dobře najít, než místní? No a vzhledem k tomu, že jsme si asijskou kuchyni v poslední době oblíbili, rozhodli jsme se dát na její doporučení. District má v Kodani dvě restaurace, jednu v centru a druhou kousek od parku Tivoli. My jsme během pobytu vyzkoušeli obě a v obou bylo jídlo stejně skvělé. Vedle úžasných Bánh Mì, si tady můžete objednat například klasické Pho, nebo Bún bò Nam Bộ a k tomu jejich vlastní pivo.

Nevím, jestli jsme měli štěstí, nebo zkrátka Dánsko není tak předražené, jak jsem se všude dočetla, ale překvapilo mě, že ceny ve většině restaurací a kaváren, které jsme navštívili nebyly nějak extrémně vysoké. Samozřejmě asi hodně záleží na tom, kam jdete a jaká máte očekávání. My jsme za víkend vyzkoušeli několik podniků a byly cenově srovnatelné, nebo lehce nad cenou ve srovnání s Prahou nebo ostatními Evropskými městy. Za večeři pro dva jsme většinou platili v průměru okolo 600-800 Kč. Ušetřit samozřejmě můžete i tím, že si sem tam nakoupíte v supermarketu a vykouzlíte si něco sami. Podle mě ale město musíte především ochutnat a tak pokud vám to rozpočet dovolí, alespoň párkrát do nějakého z podniků zajděte.

Na skok do Švédska

Malmö, Švédsko

Öresundský most

Ještě před odjezdem do Kodaňě jsme si online koupili jízdenky do švédského městečka Malmö. Přišlo nám skvělé, že se během chvilky dostaneme do jiné země a poznáme tak zase další kus světa. Projet se přitom po druhém nejdelším pevném mostě na světě byl jen bonus. Samotná cesta trvala okolo čtyřiceti minut, ale vzhledem ke kontrole pasů na švédských hranicích, se vše malinko protáhlo.

Zpáteční jízdenka Flixbusem do švédského Malmö nás vyšla 386,-/os. Pokud jste v Kodani autem a rozhodnete se zajet si taky do Švédska, rozhodně doporučuji nechat auto v Dánsku. Jednosměrný průjezd přes Öresundský most by Vás pro os. auto vyšel na 53€.

Nedělní dopoledne jsme strávili v poloprázdném ospalém švédském městečku. Hned po příjezdu jsme se vydali na procházku k pobřeží a protože nás celou cestu doprovázel jemný déšť, rozhodli jsme se schovat v kavárně Espresso House

V centru jsme si pak půjčili sdílené koloběžky Lime a díky nim jsme se mohli rychleji přemístit a podívat se i na vzdálenější místa. Dojeli jsme se podívat k fotbalovému stadionu Malmö FF a odtud pak projížděli parkem Pildammsparken okolo velkého mlýnu Castle Mill až k Malmö Castle. Nejvíc se mi líbily barevné domky na tradičním rybářském trhu Fiskehoddorna. Půjčení koloběžek na dvě hodiny nás vyšlo asi na 600,-/koloběžku, což je poměrně dost, ale vzhledem k tomu, že jsme měli jen čtyři hodiny, stihli jsme toho díky nim mnohem víc.

Tivoli Food Hall

Po návratu do Kodaně jsme vyrazili do Tivoli Food Hallhttps://www.tivoligardens.com, kde je na jednom místě hned několik otevřených restaurací a kuchyní. Tady jsou ceny malinko vyšší a jídlo mi nepřišlo nějak speciální, ale je to zase trochu jiný a zajímavý koncept a líbí se mi myšlenka, že na jednom místě máte více různých kuchyní a možností. Vybrat si tak můžete například z nejrůznějších burgerů, tradičních Dánských obložených chlebů Smørrebrød, těstovin, pizzy a dalšího.

Myslím, že některé restaurace tady určitě za vyzkoušení stojí a příště bych se držela toho – kde je nejvíc lidí, tam se jdi najíst. V restauracích, kde jsme byli my nebyl téměř nikdo a od jídla jsme měli vzhledem k ceně mnohem větší očekávání.

Večer jsme strávili opět v District Tonkin a potom procházkou po centru města, skrz náměstí zámku Amalienborg, který je oficiálním sídlem dánské královny a střeží ho tzv. Livgarden – muži v červených uniformách. Skrz náměstí jsme se dostali až k pobřeží a odtud viděli budovu Dánské opery a pak se vydali skrz večerní Nyhavn zpátky do ubytování.

Nyhavn

Další ráno jsme sbalili batohy a vyrazili si konečně za světla vychutnat nejznámější místo Kodaně – Nyhavn. V brzkých dopoledních hodinách pondělního rána se v nerušnějším místě Kodaně procházelo jen pár skupinek turistů a my jsme tak měli pocit, že máme tohle místo sami pro sebe. Ikonický přístav plný barevných domků na sebe právem strhává pozornost všech kolemjdoucích.

Coffee Room

Před odjezdem na letiště jsem se chtěla posilnit v jedné z maličkých kaváren v centru. Tom zatím natáčel pár záběrů dronem v okolí přístavu a tak jsem se sama, okouzlená a s úsměvem na tváři vydala do malebných uliček Kodaně. Člověk by se v záplavě barevných domečků nechal odvést na druhou stranu města a tak jsem se pro jistotu dívala na displej telefonu, abych kavárnu neminula. Najednou jsem zapadla do uličky, ucítila vůni čerstvé kávy a věděla, že jsem tu správně. Coffee room je jen maličká kavárna, kam se sotva vejde pár lidí a tak jsem si objednala kávu, brownies a sedla si na barovou židličku u výlohy. Páni, tady bych mohla sedět hodiny. Přestože jsem se snažila listovat katalogem, abych načerpala inspiraci v oblasti bytového designu, moje oči pořád odtrhávaly úsměvy kolemjdoucích. Tak jsem tam seděla, usmívala se, popíjela kávu a užívala si poslední doušky Kodaně.

Letenky a ubytování

Většinou se při cestách snažíme ušetřit na věcech, které dokážeme alespoň z části ovlivnit a pokud vychytáte nějakou super akci, do Kodaně se z Prahy dostanete za pár stovek. My jsme si zpáteční letenky kupovali přibližně s měsíčním předstihem za 258,-/os, což mi ještě pořád přijde neuvěřitelný.

Stejně tak je to v Kodani s ubytováním. Pokud si nepotrpíte na stylové hotely a stačí vám, že budete mít kde složit hlavu, za sebe můžeme doporučit https://danhostelcopenhagencity.dk/en. Úplně poprvé jsme si vyzkoušeli, jaké to je bydlet v hostelu a byli jsme moc spokojení. Původně jsme si zarezervovali obyčejný dvoulůžkový pokoj s koupelnou, protože se většinou do ubytování chodíme jen vysprchovat a vyspat. Když jsme dorazili, byli jsme mile překvapení, že nám dali pokoj v 15. patře, který byl klasicky za příplatek. Výhled nás doslova okouzlil a tak jsme si první večer koupili cestou z procházky pivo, sedli si s peřinou do okna a pozorovali dění na ulici. Kodaň snad nikdy nespí, ještě po půlnoci se tu proháněly desítky lidí na kolech.

Ubytování nás vyšlo okolo 1700/os,- za dvě noci. Za příplatek jsme si objednali i snídani, která byla průměrná, takže příště bych raději vyrazila do některé z kaváren.

Všechna zmiňovaná místa, vč. tipů navíc najdete tady: https://goo.gl/maps/CFaf1LP3e6rDu7hW8

2 Komentáře

  • TJ
   Autor
   Únor 19, 2020 / 11:51 pm

   Thank you! 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *