Tipy na cesty IV. – Zpoždění letu se (občas) vyplatí!

Kompenzace zpožděného letu

Zpožděný let, nepříjemnost, kterou by asi jen málokdo dobrovolně vyhledával. Když se do téhle situace dostanete a na odletové tabuli vidíte červený nápis, zkuste se na to dívat pozitivně, ne vždycky to totiž musí znamenat jen samá negativa.

Pravděpodobně jste sem přišli, protože se Vám stejně jako nám tahle nepříjemnost přihodila a chcete využít svoje práva na vymáhání finanční kompenzace. Jak tedy postupovat?

Když jsme loni kvůli problémům s dopravou na poslední chvili doběhli letadlo a oddechli si, že nakonec přece jen domů poletíme, ani náhodou nás nenapadlo, co všechno ještě bude následovat.

Teď ale všechno pěkně popořádku – představte si jeden z těch nejteplejších letních dní, teplota přesahuje třicítku a vy zůstanete v letadle plném lidí, kde nefunguje klimatizace. Za poměrně krátkou chvíli je uvnitř letadla opravdu velké horko a pot z Vás teče proudem. Třešničkou na dortu je, když letuškám a i většině cestujícím dojde voda. Situace začíná být celkem vypjatá, v letadle jsou děti i starší lidé, a i když se letušky snaží na žádost cestujících alespoň trochu vyvětrat a nechat vzduch cirkulovat, uvnitř letadla se zkrátka nedá být a tak někteří pasažéři začínají vyndavat příruční zavazadla a chtějí prostě odejít. Pilot opakovaně hlásí, že za chvíli už letadlo opravdu vzlétne, nakonec se ale po zhruba čtyřiceti minutách musí všichni vrátit zpět do odletové haly. Být uvěznění v letadle bez klimatizace v tom nejteplejším letním dni nevidím jako ideální závěr naší cesty, ale my jsme v tomhle tak trochu pohodáři, takže když nás vrátili zpátky do odletové haly, začali jsme si už plánovat další noc v Budapešti a hledat letenky do jiných destinací.

Na letišti v Budapešti jsme dostali základní informace a měli spoustu času najít si pár tipů ohledně kompenzace zpožděného letu a tak bych se s Vámi chtěla podělit o to, co jsme zjistili. V rámci EU totiž máte při zpoždění letu o více jak tři hodiny nárok na finanční kompenzaci, jejíž výše se odvijí od vzdálenosti cílové destinace. Kompenzaci můžete požadovat i v případě, že Váš let přesměrují na jiné letiště, ztratí nebo poškodí Vaše zavazadlo, sníží přepravní třídu, nebo Vám odepřou nástup na palubu letadla.

Nárok na kompenzaci (zdroj: Claimcloud.cz)

Aby bylo možné žádat kompenzaci za zpoždění letu v rámci evropské regulace, musí být let operován alespoň jedním z uvedených způsobů:

  • Let musí být uskutečněn uvnitř Evropské unie nebo členského státu (Norsko, Švýcarsko, Island)
  • Odletová destinace musí být uvnitř Evropské unie nebo členského státu
  • Let je operován leteckou společností, která má sídlo na území Evropské unie či členského státu

V případech, které letecká společnost nedokáže ovlivnit ( např. omezení letového provozu, špatné počasí, přírodní katastrofa, bezpečnostní důvody, stávka leteckého personálu atd.) nárok na finanční kompenzaci nemáte.

Náš let se zpozdil kvůli poruše klimatizace v letadle a na letišti jsme nakonec čekali asi čtyři hodiny, mezitím jsme si několikrát vyfotili informační tabuli, kde psali aktuální informace o zpožděném letu a vyfotili jsme i počasí pro případnou žádost o kompenzaci. Kompenzaci můžete žádat až do tří let od zpoždění letu. V závislosti na vzdálenosti naší cílové destinace a důvodu zpoždění, bychom měli mít u společnosti Ryanair na kompenzaci nárok. Najít na stránkách formulář byl celkem oříšek a když jsme ho nakonec našlia odeslali, dostalo se nám odpovědi, že na kompenzaci nemáme nárok. Spousta lidí to podle mě v tuhle chvíli vzdá a dál se tím nezabývá, na což asi i většina společností spoléhá. My jsme si na doporučení kamaráda našli společnost, která nám s vymáháním kompenzace pomohla a vše za nás vyřídila. V případě, že by se jí kompenzaci nepodařilo získat si nenárokuje žádné poplatky, takže jsme vlastně neměli co ztratit. Na webovkách https://claimcloud.cz/cs/ jsme zadali číslo a datum letu a během chvilky zjistili, že máme na kompenzaci opravdu nárok. Po schválení jsme se do systému zaregistrovali a zaslali všechny potřebné údaje, včetně plné moci a smlouvy (vše jsme našli na stránkách). Vyřízení kompenzace trvalo 17 dní, což je opravdu krátká doba. Samozřejmě vše záleží na náročnosti konkrétního případu a na komunikaci s leteckou společností. Po sedmnácti dnech nám přišlo schválení kompenzace ve výši 500€ z čehož si společnost Claimcloud za úspěšné vyřízení nárokovala 25%+DPH.

Moje rada na závěr zní: Foťte, foťte, foťte všechny tabule, počasí, čas příletu, zkrátka všechno. Čím víc materiálu budete mít k dispozici, tím rychleji se případ dá vyřešit. Pokud máte letenky v papírové podobě, určitě si je vyfoťte a schovejte, případně si udělejte screenshot letenky elektronické.

Článek nebyl napsaný na základě spolupráce, je založený na osobní zkušenosti, takže je jen na Vás, jakou vymáhací společnost zvolíte, za sebe ale můžeme Claimcloud jednoznačně doporučit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *